Valborg – och kort för veckan

Här hos mig är det en strålande och solig morgon, och även om det ser varmt ut på termometern just nu så tror jag inte det är speciellt vårvarmt ute. Känns som det kommer bli en kall Valborg. Ska ni på brasa?

Det här blir de sista korten på ett par veckor – jag ska ha lite semester och tar paus även från blogg och sociala medier. Ni som hängt här länge vet ju kanske att mitt hjärta bor i Grekland och det är dit jag ska. Så två söndagar framöver nu, så blir det tyst här. Jag försöker ju åka i maj och september varje år – och det är min ”livlina” för jag upplever att varje vinter blir mörkare och mörkare, kallare och kallare – och jag behöver solen, värmen och havet.

Just nu tror jag att många med mig känner en stor trötthet och också lite uppgivenhet. Det är tröttheten efter vintern, eländet i världen och de inskränkta kommentarerna i sociala medier som gör att vi liksom blir apatiska till slut. Det känns som om inget vi gör kan göra skillnad i människors tankar. Men vi vet också att den här känslan går över, ibland behöver man stanna upp, vila och starta om. Ta hand om sig själv, vara i sin egen storhet och vara i sin egen värld, med dom som står nära. Vi behöver inte vara ljus och kärlek för andra hela tiden – ibland räcker det att vara ljus för oss själva en stund. Ladda oss själva, för vi kan inte göra gott för andra om vi inte först gör gott för oss själva. Behandla dig själv som du behandlar andra liksom – det är lätt att glömma.

Så – här kommer korten, och de får vara aktuella för några veckor framöver:

Världen (omvänd)
Det här kortet omvänt visar på sluten av en period/cykel och du kan uppleva att det är en guppig färd just nu. Kanske blir det inte som du önskat och planerat? Du kanske känner oro och obehag inför de förändringar du står inför? Allt känns som om det bara står stilla och det kan kännas som om inget händer. Du behöver stå stadigt nu, och inte backa eller ge upp. Det finns beslut som behöver fattas och det är den enda vägen framåt.
Det är slutet av en cykel – och därmed också en början på en ny. Det här kortet handlar om avslut och nystart, om helhet och känslan av att ha kommit i mål. Det finns mycket att vara tacksam för – och var försiktig i vad du fokuserar på. Om du fokuserar för mycket på det du inte ännu nått så kommer du att missa glädjen i de segrar du faktiskt vunnit.

Ödeshjulet:
Ännu en påminnelse om det eviga kretsloppet – det känns som om det är det viktigaste just nu. Precis som det första kortet vill det här kortet visa dig att du är redo att gå in i nästa varv. Du kan skörda det du har sått och du behöver ha tillit till kretsloppet och till de vägar du visas.
Du behöver inte blicka bakåt nu, det förra varvet är avslutat och du är på det nya. Du har allt du behöver och det du inte längre gynnas av har du lämnat kvar bakom dig.
Ödeshjulet visar oss att allt ständigt är i rörelse, även om vi ibland känner tvärtom. Om vi släpper kontrollen och följer med kan vad som helst hända och vi kan skapa vårt öde och vår lycka genom att leva i tilliten och känslan av att vi är omhändertagna och trygga.
Fundera över vad du har för pinnar i hjulet som gör att du känner att det inte rör på sig. Vad behöver du släppa taget om för att få igång rörelsen? Var i ditt liv behöver du släppa på kontrollen? Vad riskerar jag att missa för att jag försöker hålla fast i det gamla?

De älskande:
Det här kortet handlar om relationer – men kanske främst om den fria viljan. För en del av er handlar dagens kort om att fatta ett beslut kring en relation. Det kan kännas som att det här beslutet är avgörande för din framtid så det är viktigt att du fattar beslutet med hjärtat och med din fria vilja. Du ska inte påverkas av andras förväntningar på dig eller göra dina val för att göra andra nöjda. Det är ditt liv och din fria vilja. Du kan aldrig ta ansvar för andras liv och andras val – endast ditt eget.
Du kan behöva fundera noga och överväga alla dina olika val. Det är inte säkert att det du först tänkte är det rätta.
Det här kortet visar också på vikten att se kärleken runt dig – kärlek till andra och också till dig själv. Med tanke på det jag skrev i början – att vårda relationen till dig själv är SÅ viktigt, och du får aldrig slarva med det. Om du tappar bort dig själv så kan du aldrig ge av dig till andra.
Du har makten att välja ditt liv – hur svårt det än kan kännas att göra val med dig själv i fokus, så behöver du göra det nu. Nu är tiden. Nu är det dags, att ge dig själv det som du ofta ger till andra. Kärlek, respekt och omtanke.
Vad i ditt liv behöver du lära dig att acceptera för att du ska änna frid och helhet? Vad saknas i ditt liv för att du ska känna kärlek till dig själv? Vad hindrar dig från att leva i ditt hjärta och efter din fria vilja? Vem stoppar dig? Vad hindrar dig?

Oj – ja, det här var svåra frågor och en stor utmaning – jag förstår att korten kom så här när jag aviserat en paus. Nu har ni ett par veckor på er att jobba med det här – och jag med.
Jag hoppas ni fick med er något att fundera över och jag hoppas också att ni finns kvar här när jag kommer tillbaka. Om ni följer mig på Facebook och Insta så kommer det säkert någon uppdatering under min semester.

All kärlek, tills vi hörs igen
namaste,

2 thoughts on “Valborg – och kort för veckan

  1. Tack och jag önskar dej en underbar semester och hälsa Grekland fr mej, som åxå älskar detta land????????????????

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *